polski   English  
 

dLibra Digital Library

polski   English  

Information

News

rss20

Katalog zbiorów pierwszego muzeum wzornictwa na świecie
02.05.2018

W 1844 r. Aleksander von Minutoli (1806-1887) otworzył w Legnicy (wówczas Prusy) pierwszą na świecie, publicznie dostępną wystawę rzemiosła artystycznego. Zaprezentował na niej obiekty z różnych epok i stylów, wykonane niemal we wszystkich materiałach i technikach rękodzielniczych. Zamiarem twórcy Minutolisches Institut – taką bowiem nazwę przyjęło przedsięwzięcie - było dostarczenie wzorów lokalnym rzemieślnikom i fabrykantom, ale też... poprawa gustu ich klientów.

Prekursorskim przedsięwzięciem Minutoliego było również wydanie w 1855 r. katalogu ze 150 fotografiami zabytków z jego kolekcji. Mistrzowsko wykonane przez Ludwiga Belitskiego (1830-1902) budziły zachwyt kompozycją i jakością odwzorowania obiektów. W następnych latach Minutoli uzupełniał publikację, toteż druga edycja z 1868 r. miała już 800 tablic.

W zbiorach Biblioteki Muzeum Narodowego w Warszawie znajduje się z kolei trzecie wydanie z aż 950 tablicami fotograficznymi. Prawdopodobnie nigdy nie zostało opublikowane, dlatego też z prawdziwą przyjemnością prezentujemy jego wersję cyfrową na stronach Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej.

Wydawnictwo Minutoliego było pionierskie. Rozpoczęta w połowie lat 40-tych XIX w. fotograficzna inwentaryzacja zbiorów Museum Minutoli oraz publikacja katalogu długo nie znalazły naśladowców. British Museum współpracę z fotografem prowadziło w latach 1854-1859 r., z kolei muzea państwowe we Francji fotografowanie zbiorów rozpoczęły właściwie dopiero w... 1883 r. Jednak na publikację katalogu całości kolekcji zdecydował się jako pierwszy właśnie Aleksander von Minutoli.

 

Opracowała Paulina Miś na podstawie: Anna Masłowska, Fotografia dzieła sztuki w XIX wieku : geneza, rozwój, funkcje [w:] Światłoczułe : kolekcje fotografii w Muzeum Narodowym w Warszawie : wystawa w 170-lecie ogłoszenia wynalazku fotografii / [red. nauk. Danuta Jackiewicz, Anna Masłowska].- Warszawa : Muzeum Narodowe, 2009.

"Ochrona Zabytków" - w zbiorach MBC
06.03.2018

   Dzięki współpracy Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego z Narodowym Instytutem Dziedzictwa prezentujemy cyfrową wersję czasopisma "Ochrona Zabytków".

   „Ochrona Zabytków” to specjalistyczne czasopismo ukazujące się nieprzerwanie od 1948 roku poświęcone zagadnieniom związanym z konserwacją i badaniami obiektów zabytkowych. Stanowi kontynuację idei wydawanego w latach 1930-1931 przez Ministerstwo Wyznań i Oświecenia Publicznego periodyku „Ochrona Zabytków Sztuki”.

Życie Warszawy w zbiorach Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej
22.08.2017

Zasób Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej wzbogaci się o gazetę "Życie Warszawy" za lata 1946-1958. Dziennik ukazywał się w Warszawie od 15 października 1944 do 17 grudnia 2011. Spółdzielnia Wydawnicza "Czytelnik" udzieliła Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy - Bibliotece Głównej Województwa Mazowieckiego licencji na opublikownie numerów do 1958 roku.

Zachęcamy do lektury.

Do MBC dołączyli nowi partnerzy
06.12.2016

Zasoby MBC zostaną powiększone o zbiory pochodzące z nowych instytucji z terenu Mazowsza. Wśród nich znalazły się:

Miasto Stółeczne warszawa - Dzielnica Śródmieście

Urząd Miejski w Grodzisku Mazowieckim

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Urząd m.st. Warszawy w Dzielnicy wawer

Urząd Miejski w Karczewie

Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa

MBC bogatsze o kolejne publikacje
06.12.2016

Zbiory MBC wzbogacą się o zbiory kolejnych partnerów - instytucji z terenu Mazowsza.

Wśród nich znalazły się:

MBC bogatsze o nowe
06.12.2016

Zbiory MBC wzbogacą się o zbiory kolejnych partnerów - instytucji z terenu Mazowsza.

Wśród nich znalazły się:

Nowi partnerzy Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej
05.12.2016

Zasoby Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej wzbogacą swoimi zbiorami kolejni partnerzy. Wśród nich:

Centrum Kultury Wilanów

Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Urząd Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy

Urząd Miejski w Grodzisku Mazowieckim

Miasto Stołeczne Warszawa - Dzielnica Śródmieście

Urząd Miejski w Karczewie

 

Nowe publikacje w Mazowieckiej Bibliotece Cyfrowej
08.01.2014
Początek
Nowe publikacje w Mazowieckiej Bibliotece Cyfrowej 2
08.01.2014
Początek roku 2014 to kolejne, nowe publikacje zamieszczone na platformie Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej. Zaledwie od wczoraj nasz zbiory powiększyliśmy o kolejne 42 pozycje. A o co konkretnie? Zapraszamy do regularnego zaglądania do zakładki: Ostatnio dodane
 
Wśród nowych publikacji m.in. numery Kuźni młodych: czasopisma młodzieży szkolnej. Szczególnie warto zajrzeć do tego, któremu stuknęło właśnie 80 lat. Numer można przeczytać tu. O czym pisali młodzi na początku 1934 roku? Warto zajrzeć. Zapraszamy!